Erozija socijalnih prava

13:04 20. 02. 2021. FoNet | Vera Barišić

BEOGRAD - U poslednje dve decenije u Srbiji se prebacuje odgovornost sa države na građane i porodične budžete i građani su navikli na eroziju socijalne politike, oslanjaju se sami na sebe i raskidaju mrežu solidarnosti u društvu, izjavio je profesor Pravnog fakulteta Danilo Vuković.

Povodom 20. februara - Svetskog dana socijalne pravde, Vuković je u razgovoru za portal UGS Nezavisnost ocenio da je globalni neoliberalizam veoma uticao i na srpsko društvo i ukazao da je u Srbiji "snažno nasleđe socijalizma" i da su građani navikli da država značajno brine o zdravlju, obrazovanju i blagostanju građana.

"Ali, isto tako imamo i snažne uplive kapitala koji postepeno, mic po mic, kako se kaže, pomeraju granice naših prava. To se može videti u mnogim oblastima. Na primer, sve više radnika radi na privremenim i povremenim poslovima ili u neformalnoj ekonomiji. Takvi radnici su jeftiniji za poslodavce, zamenljiviji i sa manjim potencijalom da 'ucenjuju' poslodavce i traže bolje uslove rada", rekao je Vuković.

On je ukazao da su građani Srbije suočeni sa trendom erozije prava i da to ne važi za sve i da taj trend ne deluje na svakom planu i u svakoj politici jednako.

"Neki pojedinci i društvene grupe uspevaju da zaštite svoje interese bolje od drugih. Recimo da su u tom pogledu zaposleni u javnom sektoru u prednosti u odnosu na one u privatnom, da su srednji slojevi u prednosti u odnosu na radnike i poljoprivrednike", rekao je Vuković i dodao da je u razvijenim zemljama nivo radnih i socijalnih prava i mehanizmi njihove zaštite mnogo razvijeniji i teže ga je bilo razbiti nego u zemljama kao što je Srbija.

Na pitanje zašto u političkoj areni Srbije nema ozbiljnih i uticajnih zastupnika interesa radničke klase, Vuković ukazuje da ni u zapadnim zemljama partije levice nisu ono što su bile, odnosno da su se pomerile ka centru, pokušavajući da privuku i srednje slojeve.

On smatra da su u Srbiji na slabljenje političkog uticaja radničke klase delovali i drugi razlozi - propast socijalizma, raspad Jugoslavije i decenije siromaštva koje su nastupile sa razvojem divljeg kapitalizma i doveli da druge ideje okupiraju birače. (kraj) vbr/dpv

Share: