U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
12:08 11. 04. 2021. FoNet
BEOGRAD - Danas se navršavaju 22 godine od ubistva novinara i vlasnika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavka Ćuruvije. Pravosnažne presude ubicama i nalogodavcima još nisu donete. Novinarska udruženja i asocijacije položile su cveće u haustoru zgrade u Svetogorskoj 35, gde je ubijen.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999, na Uskrs, tokom NATO bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, u haustoru zgrade u kojoj je stanovao u centru Beograda.
Za ubistvo su, prvostepeno, bila osuđena četiri pripadnika tadašnje Državne bezbednosti, ukupno na 100 godina zatvora, ali je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu septembra prošle godine, uz obrazloženje da je prvostepeni sud prekoračio optužbu uvođenjem N. N. lica u slučaj. Prema ukinutoj presudi, Ćuruviju je ubilo N. N. lice, a DB-ovci su pripremili "teren".
Prvostepenom presudom bili su osuđeni: tadašnji šef DB-a Radomir Marković, tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak i operativac DB-a Ratko Romić.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen "zbog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Apelacioni sud je naložio da se optuženima ponovi suđenje pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara i predsednik ANEM-a Veran Matić apelovao je na sud da ubrza donošenje presude.
"Opstrukcija koja postoji u ovom slučaju od kada je Slavko ubijen, postoji i danas. I danas imamo snažne aktivnosti službe DB-a koja je preživela bilo u institucijama, bilo van njih u neformalnim centrima moći, koja štiti optužene u ovom slučaju i ne dozvoljava da se pojavi više dokaza, i štiti četvrtooptuženog (Miroslava Kuraka) koji je u bekstvu od samog početka suđenja", rekao je Matić.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da ni 22 godine posle niko za to nije pravosnažno osuđen i istakao da je, na osnovu završne reči tužioca, jasno da iza toga stoji država.
Udruženje novinara Srbije (UNS) ogorčeno je odugovlačenjem postupka, ali i činjenicom da su optuženi za državni zločin i dalje na slobodi, makar i u kućnom pritvoru.
"UNS zahteva da država učini sve da se suđenje ubicama Slavka Ćuruvije okonča još ove godine. Nema drugog načina da Srbija dokaže da naša zemlja više nije simbol nekažnjivosti za zločine nad novinarima", navodi UNS. (kraj) dep