U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Društvo
AP: Jedan od najvećih protesta
22:24 10. 08. 2024. FONET | Velimir Ilić
BEOGRAD - Desetine hiljada demonstranata okupilo se u subotu na protestu protiv rudarenja litijuma u Srbiji, uprkos upozorenjima zvaničnika o njihovoj navodnoj zaveri da svrgnu populističkog predsednika Aleksandra Vučića i njegovu vladu, javlja AP.
Vučić je ranije rekao da su ga ruske obaveštajne službe obavestile kako se u Srbiji spremaju "masovni nemiri i državni udar" od neodređenih zapadnih sila koje žele da ga svrgnu sa vlasti.
Mnoštvo je skandiralo: "Neće biti rudarenja“ i "Izdaja, izdaja".
Nakon što je završen jedan od najvećih protesta u centru Beograda poslednjih godina, povorka je krenula ka dve glavne železničke stanice u prestonici, obećavajući da će blokirati saobraćaj vozova dok se ne ispune njihovi zahtevi da se eksploatacija litijuma zvanično zabrani.
Vladini zvaničnici i mediji pod državnom kontrolom pokrenuli su veliku kampanju protiv mitinga, upoređujući ga sa pobunom na Majdanu u glavnom gradu Ukrajine Kijevu, koja je dovela do svrgavanja tadašnjeg proruskog predsednika zemlje Viktora Janukoviča 2013. godine. Organizatori protesta u Beogradu protest rekli su da će protest biti miran.
"Naš današnji skup je ekološki i nema političkih ambicija, ali nas je vlast optužila da pokušavamo da izvedemo državni udar“, rekla je glumica Svetlana Bojković.
"Danas smo došli da podignemo glas protiv nečega što je van politike", rekla je ona.
Demonstracije su usledile posle višenedeljnih protesta u desetinama gradova širom Srbije protiv vladinog plana da dozvoli eksploataciju litijuma u poljoprivredno razvijenoj dolini na zapadu zemlje.
Ovaj plan je ukinut 2022. godine nakon što su održane velike demonstracije koje su uključivale blokadu ključnih mostova i puteva, ali ponovo oživeo prošlog meseca i dobio je podsticaj u probnom sporazumu o "kritičnim sirovinama" koji je potpisala Vučićeva vlada sa Evropskom unijom.
kako navodi AP, "balkanska nacija formalno traži članstvo u EU, održavajući veoma bliske veze i sa Rusijom i sa Kinom. Memorandum EU o iskopavanju litijuma i drugih ključnih materijala potrebnih za zelenu tranziciju približio bi Srbiju bloku i smanjio bi evropski uvoz litijumskih baterija i električnih automobila iz Kine".
Dok vlada insistira na tome da je rudnik prilika za ekonomski razvoj, kritičari kažu da bi naneo nepopravljivo zagađenje dolini Jadra, zajedno sa njenim ključnim rezervama podzemnih voda i poljoprivrednog zemljišta.
Lokalno stanovništvo u dolini oštro se protivi rudniku, kojim bi upravljala multinacionalna rudarska kompanija Rio Tinto. I vlada i kompanija su se obavezali na najviše ekološke standarde u procesu rudarstva, ali protivnici rudarenja u to nisu ubeđeni.
Desetine hiljada izašlo je na skupove za zaštitu životne sredine održane širom Srbije u poslednjih nekoliko nedelja, što predstavlja veliki izazov za Vučića i njegovu sve autokratsku vladavinu. Protivnici traže da vlada formalno zabrani eksploataciju litijuma i bora u Srbiji.
Vlada je uspostavila medicinski tim za praćenje svih potencijalnih opasnosti po zdravlje i pozivni centar za građane da izraze svoju zabrinutost, što je očigledan pokušaj da omekša deo opozicije.
Srpska ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je za Asošijeted pres ranije ove nedelje u intervjuu da Srbija neće samo izvoziti sirovine, već će razviti "lanac vrednosti" u zemlji povezan sa proizvodnjom baterija i električnih vozila kako bi pomogla u razvoju novih tehnologije.
Meštani doline Jadra, međutim, kažu da ih ništa ne može nagovoriti da pristanu na rudnik. Rekli su da su spremni da učine sve da se rudnik ne otvori, poseća AP. (kraj) vip/mk
Tagovi: