Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Društvo
Opozicija ima prostor na RTCG
16:04 05. 07. 2025. FoNet | Katarina Stankov
BEOGRAD - Nacionalni javni medijski servis Crne Gore - Radio Televizija Crne Gore (RTCG) pridržava se principa pluralizma, paneli i debate su pluralistički orijentisani i omogućavaju različite prilaze i interpretacije problema, a kada su u pitanju aktuelne teme, opozicija ima vidljiv i redovan medijski prostor na javnom servisu, piše danas Demostat.
"U emisije kao što su 'Okvir', 'Argumenti', 'Pretres', 'Stav' i druge dnevne ili tematske emisije redovno se pozivaju političari iz opozicionih političkih partija. RTCG se pridržava principa pluralizma mišljenja u Informativnom program kroz aktivno uključivanje predstavnika opozicionih partija, kako kroz segment 'Intervju' u Dnevniku, tako i kroz gostovanja u Jutarnjem programu", navodi Demostat.
Prisustvo opozicionih političara na javnom medijskom servisu Crne Gore, nije samo sporadično, već kontinuirano tako da predstavnici opozicionih političkih partija učestvuju, ne samo u studijskim debatnim i analitičkim emisijama, već i u tematskim.
Direktor RTCG imenuje Savet RTCG, većinom glasova svojih članova, na period od četiri godine. Savet ima devet članova, koje imenuje Skupština Crne Gore na predlog institucija i organizacija civilnog društva.
Približno 83 odsto prihoda RTCG je iz državnog budzeta, što znači da su za ovu godinu izdvojena sredstva u visini od 1,34 odsto od tekućeg budžeta.
Agencija za elektronske medije (AEM) Crne Gore je nezavisno regulatorno telo koje nadzire rad elektronskih medija, uključujući i javni servis RTCG, a njene nadležnosti su definisane Zakonom o elektronskim medijima.
Savet AEM ima pet članova, koje imenuje i razrešava Skupština Crne Gore, a na predlog univerziteta (1), nevladine organizacije iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda (1), nevladine organizacije iz oblasti medija (1), PEN centra (1) i udruženja komercijalnih emitera(1).
AEM izdaje dozvole za rad elektronskih medija, prati da li mediji poštuju zakonske i etičke standarde, prati sadržaj emitovanih programa, kontroliše primenu pravila o medijskom pluralizmu, nadzire zastupljenost političkih subjekata, upravlja Fondom za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija i dodeljuje sredstva medijima za projekte od javnog interesa.
U nadležnosti AEM su i zdavanje podzakonskih akata: donosi pravilnike o oglašavanju, lokalnim i komercijalnim emiterima i sl, daje mišljenje u vezi sa zakonima i propisima koji se tiču medija, ali i upozorenja, opomene i mere protiv medija koji krše zakon.
Građani mogu prijaviti sadržaj koji smatraju uvredljivim, neistinitim ili štetnim na osnovu kojih AEM pokreće postupke i objavljuje odluke javno. (kraj) vem/ks/mk
Tagovi: