Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2026 - All rights reserved
Društvo
Presuda gotovo maksimalna
17:06 18. 06. 2026. FoNet | Andrijana Milaćević Vukosavljević
BEOGRAD - Sudija Višeg suda u Beogradu Dragan Martinović danas je na izricanju presude roditeljima K. K, koji je u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" počinio masovno ubistvo, izjavio da su Vladimir i Miljana Kecmanović krivi jer su zanemarili roditeljske dužnosti i zapostavilili svoje dete, što je za posledicu imalo ubistvo devetero dece i čuvara škole.
Vladimir Kecamnović osuđen je na jedinstvenu kaznu od 14 i po godina zatvora - za zapuštanje i zlostavljanje deteta i za krivično delo protiv opšte sigurnosti, dok je Miljana Kecmanović osuđena na dve godine i 11 meseci zatvora za zapuštanje i zlostavljanje deteta.
Izricanju presude prisustvovali su okrivljeni Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji ubijene dece i članovi porodica, kao i veliki broj novinara.
Martinović je presudu obrazlagao gotovo tri sata, istakavši da je to u interesu javnosti, imajući u vidu starahovitu tragediju i potrebu da javnost zna istina.
On je rekao da je Sud našao da su okrivljeni od 2021. do 3. maja 2023, dana kada je počinjen zločin u "Ribnikaru", u stanju uračunljivosti i svesni zapostavljali svoje dete i zanemarili njegovo psihičko i emocionalno zdravlje i nisu mu obezbedili adekvatnu lekarsku i psihološku pomoć.
Vladimir Kecmanović je u četiri navrata obučavao maloletnog sina da rukuje vatrenim i vazdušnim oružjem, učio ga da puca, da napuni okvir municijom i kako da diše tokom pucanja, kao i da puca u mete naveo je sudija čitajući presudu.
Kako je navedeno, vodio ga je u Strljački klub Partitzan i Etno selo Gostoljublje gde ga je učio da puca iz oružja, koje je K. K. odneo i upotrebio u svojoj Osnovnoj školi 3. maja 2023.
Maloletni K. K. je 24. aprila 2023. pronašao okvir i municiju u ormaru u hodniku svog stana, umesto da su zaključani u sefu. Oružje je bilo u koferu koji služi za prenošenje, a ne čuvanje oružja, naveo je Martinović.
Prema navodima iz presude, K. K. je 2. maja uveče uzeo oružje, napunio sa po 18 metaka, ukupno 72 i stavio u fioku svog radnog stola. Oružje je kasnije stavio u ranac i poneo u školu, gde je 3. maja ispalio najmanje 21 metak.
U obrazloženju presude sudija je detaljno opisao kako je došlo do masakra u hodinku i učionicama i detaljno navodio obdukcione nalaze povreda koje su dovele do smrti dece, kao i detalje povreda teško povređenih šestoro dece i nastavnice.
Sudija Martinović je naveo da je otac, kao lekar, svog sina nazvao psihopatom i vodio ga na gađanje, učeći ga da rukuje sa dva pištolja, što je slikao i snimao, a da majka Miljana, iako je znala, to nije onemogućila.
Martinović je naveo da je K. K. na internetu pretreživao slučajeve masovnih ubistava u Americi, o smrtnoj i doživotnoj kazni, "školskim pucačima", kao i igrice za starije od 16 godina sa oznakom upozorenja na krv i nasilje.
Sudija je naveo da je K. K. trpeo pritisak roditelja da bude najbolji u školi, kao i poruke iz veštačenja telefona u prepisci sa majkom, kao i odnos K. K. i njegove maloletne sestre, ali je to izuzeo od objave zbog zaštite maloletnih lica.
Martinović je naveo da je pred sudom K.K. izjavio da je oko dve do tri nedelje pre zločina odlučio da to uradi, napravio spisak meta dece i skicu škole, a kao motiv je naveo da je u društvu bio odbačen, ignorisan u društvu, a kod kuće trpeo pritisak roditelja da bude najbolji.
U svom iskazu K. K. je rekao da je želeo da se skoloni iz kuće, da je očekivao da će posle dela biti zatvoren i da je želeo to, naveo je Martinović.
Dodao je da je K. K. prihvatio i ušao u ulogu psihopate i napomenuo da je K. K. rekao da bi voleo da su njegovi roditelji to primetili i sprečili ga u naumu.
Prema navodima suda, nikome nije tražio pomoć, jer je mislio da to nema smisla, niti je imao potrebu da sa bilo kim razgovara o tome šta oseća.
Ujutro 3. maja krenuo je u školu sa ukupno 92 metka u nameri da ih sve iskoristi, kao i Molotovljeve koktele koje je napravio kod kuće prethodne noći i da je planirao da zakasni na 1. čas kada su svi učenivci u učionicama, rekao je sudija koji je detaljno opisao njegove postupke u školi.
Napomenuo je da je K. K. rekao da mu se ništa nije otelo kontroli tokom pucnjave u školi, a da potom nije zvao roditelje već policiju i saopštio šta je uradio.
U svom iskazu je naveo da mu niko nije dao ideju za zločin, niti je iko uticao na njega, a taj iskaz tokom suđenja nije opovrgnut, rekao je sudija Martinović.
Sud je utvrdio da je K. K. već sa 11 godina i osam meseci bio obučen da puca, da je delo izvršio sa 13 godina i osam meseci i da zbog toga nije mogao biti krivično osuđen, kao ida se nalazi na Psihijatrijskoj klinici, gde nema kontakt ni sa kim osim stražara.
Vladimir Kecmanović je u pritvoru u Okružnom zatvoru u Beograd, rekao je sudija i dodao da je u kući držao poluautomatsko oružje sa 1.500 metaka, tri vazdušne puške i 5.800 dijabola znajući da njegovo dete u pubertetu već veoma dobro rukuje oružjem.
Martinović je rekao da je odnos majke i sina sud ocenio visokokonfliktnim, a dobronamerne reči majke K. K. je shvatao kao pritisak, što je bilo pogubno za njegovu psihu.
"Dete K. K. je pre izabrao da uđe u školu i izvrši višestruko ubistvo, nega da obavesti majku, jer se plašio njenog saznanja da je to planirao", predočio je sudija.
Sud je utvrdio da je dečak bio psihički zapušten, a okrivljeni nisu kontrolisali njegov telefon niti aktivnosti na internetu, ocenivši da nisu smeli da ostave arsenal oružja u hodniku stana.
Sudija je naveo i nalaz veštaka stanja dečaka danas, da napreduje u lečenju i govori da je napredovao, da je naučio da kontroliše emocije i da sada bolje tumači zahteve majke i da se oseća zrelije.
Posle današnje presude, Vladimiru Kecmanoviću produžava se pritvor, a Miljani Kecmanović mera zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa određenim licem, kojom joj je zabranjeno da prilazi, sastaje se ili komunicira sa svedokom K. K.
Pravni zastupnici roditelja maloletnog K. K. Vladimira i Miljane Kecmanović najavili su posle izricanja presude žalbu i poručili da će konačan sud dati apelacija, dok su advokati porodica ocenili da je presuda neoboriva i najbliža pravdi, jer su kazne skoro maksimalne.
Zastupnica Kecmanovića, advokatica Irina Borović izjavila je novinarima ispred Palete pravde da sud u ponovljenom postupku nije prihvatio primedbe niti otklonio propuste prve presude.
Odvođenje u streljanu nije zabranjeno, a igranje igrica je navedeno kao uzrok, ali nažalost ni ovom presudom nismo dobili odgovor zašto je maloletnik K. K. izvršio zločin, rekla je ona.
Advokat porodica oštećenih Ognjen Božović istakao da je današnja presuda najbliža pravdi, jer su presude osuđujuće i gotovo maksimalne.
On je ukazao da je javno obrazloženje presude razotkrilo zapuštanje maloletnog lica i povrede roditeljske dužnosti.
Presuda ukazuje da zbrinjavanje deteta nije samo materijano, već je potrebno emotivno i psihološko, rekao je on i napomenuo da presuda poziva društvo i državu na stroži nadzor držanja oružja.
Advokatica porodica oštećenih Zora Dobričan Ikodinović rekla je da je očekivano da se odbrana žali i da je ovoduga borba, ali "ovo danas što smo čuli je prilično jako".
"Tokom suđenja kada je dečak ubica svedočio, novinari su pitali je li promenio iskaz, ja sam tada rekla da smo s njegovim svedočenjem dobili 'betonske dokaze'. To i sada kažem, definitivno to su bili betonski dokazi i to vidimo iz današnjeg obrazloženja sudije", rekla je ona. (kraj) vbr/am/mk
Tagovi: