Mrlja na kolektivnoj savesti

22:44 24. 02. 2026. FoNet | Ivica Strnčević

NJUJORK - Četiri godine nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, rat ostaje mrlja na našoj kolektivnoj savesti i godinu za godinom svedoci smo posledica očiglednog kršenja međunarodnog prava, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija, izjavio je danas generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Gutereš je na sednici Saveta bezbednosti ukazao da je, uprkos neviđenim diplomatskim naporima, prošla godina bila najsmrtonosnija za ukrajinske civile i naveo da je od početka rata ubijeno više od 15.000 civila, a više od 41.000 je povređeno.

Pored toga, milioni su bili primorani da beže iz svojih domova, a milionima je potrebna pomoć koja spasava živote, rekao je Gutereš i istakao da je posebno teška situacija kada su u pitanju deca. (kraj) is/mk

Share: