I pozitivan i negativan

14:57 14. 11. 2023. FoNet | Bojan Bednar

BEOGRAD - Izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2023. godinu je i pozitivan i negativan, izjavila je danas zamenica šefa Delegacije Evropske unije (EU) Plamena Halačeva na javnom čitanju Izveštaja u Beogradu.

Ona je rekla da se su podele u društvu produbile nakon masovnih ubistava u maju, a naročito nakon masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".

Halačeva je ukazala da je bilo tenzija i česte upotrebe zapaljivog jezika u raspravama u Skupštini Srbije i dodala da Skupština nije usvojila plan rada.

Ona je rekla da bi EU želela da vidi jači naglasak na konzistentim i proaktivnim komunikacijama kada je reč o evropskim integracijama Srbije.

Dodala je da je u Izveštaju zabeležno stvaranje Saveta za saradnju i razvoj civilnog društva, ali da je potrebna sistematska i stvarna saradnja države sa civilnim društvom.

Halačeva je istakla da Izveštaj pokazuje zabrinutost zbog verbalnih napada i klevetničkih kampanja protiv pripadnika civilnog društva.

Ona je rekla da je zabeležen ograničen napredak javne uprave i da su potrebni dodatni napori da se ona optimizuje.

Istakla je da je u vladavini prava ostvaren ograničen napredak u svim oblastima, osim u pravosuđu gde je ostvaren određen napredak zbog usvajanja zakona, dodavši da Izveštaj beleži i pritisak na sudije i tužioce i da tu nema nikakvog konzistentnog smanjenja.

Dodala je da Srbija i dalje treba da finalizuje i usvoji Strategiju protiv korupcije i da ispuni sve preostale preporuke Veća Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO).

Govoreći o osnovnim pravima, Halačeva je navela da su uspostavljeni saveti nacionalnih manjina i da je ombudsman ponovo izabran "nažalost bez podrške svih partija".

Dodala je da je neophodno ojačati organizacije za zaštitu ljudskih prava i da je potrebno obezbediti njihovu nezavisnost posredstvom finansijskih i kadrovskih sredstava.

Halačeva je rekla da je generalna ocena da je u oblasti sloboda izražavanja ostvaren ograničen napredak i da su policija i tužilaštvo brzo reagovali na niz pretnji upućenih novinarima,a li da ostaju problemi nasilja nad novinarima i sve veći trend SLAPP tužbi usmerenih protiv novinara i medija.

Prema njenim rečima, usvojeni medijski zakoni doneli su određena važna unapređenja, pre svega jačanje nezavisnosti Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i kodifikaciju uloge Saveta za štampu.

Ona je naglasila da medijsko zakonodavstvo i dalje nije u potpunosti finalizovano u skladu sa pravnim tekovinama EU i podsetila da je rasprava o vlasništvu u medijima bila naročito naglašena.

Halačeva rekla da politički i ekonomski pritisak na medije ostaje razlog za zabrinutost i da EU traži "hitne aktivnosti da se suprotstavimo konzistentnom anti-EU narativu koji propagira niz medijskih kuća".

U Izveštaju je navedeno da je ostvaren ograničena napredak u borbi protiv ogranizovanog kriminala, a kada je u pitanju krijumčarenje migranata zabeležena je pozitivna saradnja sa Evropolom, Interpolom i Evrodžastom, kazala je Halačeva.

Dodala je da je zabeležen i blagi porast broja istraga u oblasti finansija i zapleni sredstava, ali da je potrebno mnogo više napora u tom smeru.

Halačeva je rekla da EU poziva Srbiju da sa pojedinačnih istraga pređe na sistematičniji pristup borbi protiv kriminalnih organizacija.

Kada su u pitanju događaji u Banjskoj, Halačeva je rekla da su oni pomenuti i u vezi sa Poglavljem 24 - Pravda, sloboda i bezbednost i da Izveštaj pominje da ti događaji nisu dovoljno istraženi i ponovila poziv EU da se počinioci uhapse i privedu pravdi.

Ona je ukazala da je Srbija nastavila da doprinosi upravljanju migracijama i rekla da se EU nada da će Srbija nastaviti da se usaglašava sa spiskom viza.

Halačeva je istakla da je pozitivno što je Vlada Srbije povukla Zakon o državljanstvu.

Ona je rekla da je Srbija nastavila dobar napredak u funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji, ali da ima strukturalnih problema u rukovođenju državnim preduzećima. (kraj) vbr/bdb/dj

Share: