Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Evropa
Rumunja bira predsednika
10:16 04. 05. 2025. FoNet | Velimir Ilić
BUKUREŠT - Rumunja danas glasa na predsedničkim izborima koji su prošle godine poništeni zbog sumnji u mešanje Rusije u izborni proces, predizborne ankete daju najveće šanse Đorđu Simionu iz krajnje desničarske stranke Savez za Uniju Rumunja (AUR), ali se ne očekuje da bilo ko od 11 kandidata osvoji apsolutnu većinu, pa je najverovatniji drugi krug.
Iz predizbornih ispitivanja javnog mišljenja nije jasno ko bi mogao računatina drugo mesto, ali se mogućim kandidatima smatraju Krin Antonesku iz Nacionalno-liberalne stranke (PNL) desnog centra, konzervativno-liberalni gradonačelnik Bukurešta Nikusor Dan i bivši socijaldemokratski premijer Viktor Ponta.
Ukoliko se o predsedniku bude odlučivalo u drugom krugu između dva najbolje plasirana kandidata Rumuni će ponovo na glasanje 18. maja.(kraj)vip/bdr