SRCE: Urbanistička agresija

09:35 08. 08. 2025. FoNet | Velimir Ilić

BEOGRAD - Opštinski odbor stranke Srbija centra (SRCE) Novi Beograd upozorio je danas da se novim urbanističkim projektom planira izgradnja Prirodnjačkog muzeja, Muzeja umetnosti 21. veka i Akvarijuma u Parku prijateljstva Ušće čime se taj prostor izlaže gruboj urbanističkoj agresiji zbog realizacije projekata za EXPO 27.

Planirana izgradnja Prirodnjačkog muzeja, Muzeja umetnosti 21. veka i Akvarijuma u parku kod Ušća predstavlja jasan primer nepažljivog i nekritičnog pristupa urbanom razvoju koji uništava skoro jedini preostali netaknuti deo zelene površine Novog Beograda, ističe u saopštenju novobeogradskji odbor Srbija centra.

Planirane građevinske intervencije ozbiljno ugrožavaju ekološke, kulturo-istorijske i društvene vrednosti ovog prostora, ističe novobeogradski odbor stranke i ukazuje da je projekat u suprotnosti sa ključnim zakonskim i planskim dokumentima Republike i Grada, uključujući usvojenu Strategiju razvoja zelene infrastrukture Beograda iz 2023. godine, koja naglašava potrebu za očuvanjem zelenih i otvorenih prostora u urbanim sredinama. (kraj) vip/dj

Share: