Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Region
Srebrenica - šifra za zločin
09:25 10. 07. 2025. FoNet | Ivana Šanjević
BEOGRAD - Na desetine hiljada ljudi okupuće se sutra u Srebrenici kako bi u Memorijalnom centru "Potočari" odali poštu za više hiljada žrtava genocida koji se pre 30 godina dogodio u toj enklavi pod zaštitom Ujedinjenih nacija, prenosi Dojče vele (DW).
Otvoren 2003. godine, Memorijalni centar u Srebrenici je potresno, ali i dostojanstveno mesto sećanja.
Posmrtni ostaci otprilike 7.000 od 8.372 žrtve genocida, čija su imena do sada identifikovana, sahranjeni su na tom mezarju, koje predstavlja najvažnije mesto žalosti za preživele.
"Kada su trupe bosansko-srpskog generala Ratka Mladića počinile genocid nad Bošnjacima iz tadašnje enklave i zaštićene zone UN Srebrenice u julu 1995. godine, slike užasa i međunarodnog neuspeha gotovo su odmah obišle svet: slike hiljade bespomoćnih izbeglica na tlu baze UN u Potočarima, slike odvajanja žena, dece i muškaraca, slike poniženog holandskog komandanta Unprofora koji nazdravlja Mladiću", piše DW.
Iako tačna dimenzije zločina, kada je reč o broju ubijenih, u julu 1995. godine još nije bila utvrđena, već je bilo jasno da je Srebrenica označila strašni vrhunac srpske politike etničkog čišćenja u Bosni i Hercegovini, navodi DW.
Ime grada, Srebrenica, postalo je šifra za sam zločin. Vlada široki međunarodni konsenzus o tome da se radilo o genocidu, pošto je Međunarodni sud za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) to utvrdio i opširno dokumentovao u više presuda.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 2024. godine 11. jul za Dan sećanja na genocid u Srebrenici, čime je ponovno potvrdila da je karakter zločina bio genocidan.
Dojče vele ukazuje da su u Srbiji i Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine i delu zemlje u kojem se nalazi Srebrenica, poricanje i snažna relativizacija zločina sada državna politika.
Parlament Srbije usvojio je 2010. godine deklaraciju kojom se izvinjava za zločin u Srebrenici, ali bez upotrebe reči "genocid", ali se od tada srpska politika pod predsednikom Aleksandrom Vučićem "jako srozala i udaljila od tog gesta".
Vučić širi narativ da su "sve strane patile" u jugoslovenskim ratovima, ali da se samo Srbi ne priznaju kao žrtve.
U Republici Srpskoj, predsednik Milorad Dodik sazvao je komisiju, koju je predvodio kontroverzni izraelski stručnjak za Holokaust Gideon Grajf, a koja je 2021. godine objavila izveštaj u kojem poriče genocid i ozbiljno sumnja u broj žrtava.
Mađarska pod premijerom Viktorom Orbanom takođe se pridružila redovima negatora genocida i uz Srbiju i Rusiju, bila je jedina država-članica EU, koja je glasala protiv rezolucije UN o Srebrenici u julu 2024. godine
U julu 2021. godine tadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu, Valentin Incko, doneo je zakon protiv poricanja genocida u Srebrenici.
Međunarodna zajednica ponudila je samo jedno iskreno izvinjenje za svoju suodgovornost za Srebrenicu - u julu 2022. godine od holandske vlade.
Vlada je zatražila oproštaj od svih žrtava i preživelih genocida zbog "neuspeha međunarodne zajednice da pruži odgovarajuću pomoć narodu Srebrenice", zaključuje DW. (kraj) vem/ivt/dj