Tretirani kao nebitni

14:22 13. 05. 2025. FoNet | Bojana Milovanović

BEOGRAD - U Srbiji se medicinske sestre i tehničari tretiraju kao nebitni, nisu dovoljno cenjeni, niti plaćeni, a nedostaje ih između 20 i 30 odsto u odnosu na evropske standarde, izjavila je FoNetu predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Radica Ilić i naglasila da upravo to medicinsko osoblje obavlja čak 70 odsto procedura u zdravstvu .

Povodom 12.maja, Međunarodnog dana medicinskih sestara, Ilić u serijalu razgovora Stigma ocenjuje da to koliko su one važne uviđamo tek kada nas zadese neki veliki zdravstveni problem i teška dijagnoza.

Kako je rekla, "onog trenutka kada neko prima najstrašniju vest, da je teško bolestan, pa mu treba neko da mu stisne ruku, neko pun empatije, onda shvatimo koliko bi trebalo da bude velika uloga medicinske sestre u sistemu".

"Tada i posle toga ti ljudi o nama pričaju sa mnogo poštovanja i razumevanja, a do tada smo i ovakve i onakve", objašnjava Ilić odnos prema medicinskim sestrama.

"Napucane, našminkane, doterane, veliki nokti, ovakve obrve, onakve čarape", priseća se ona svakakvih komentara koji se o medicinskim sestrama mogu čuti po hodnicima bolnica i domova zdravlja.

Osporavajući takav izgled medicinskih sestara, Ilić podseća da one same sebi kupuju uniformu i obuću, pa imaju i pravo da odaberu ono što im se dopada.

Prema njenom viđenju, već dugo se u Srbiji ustalio princip da se bez medicinksih sestara i tehničara može i da nisu dovoljno bitni, a ta matra se iz godine u godinu pojačava.

"Ja sam prvo bukvalno na svojoj koži osetila kako izgleda to kada vam neko kaže 'pomeri se od stola, ili ja sam ovde Bog'", prisetila se Ilić svog velikog radnog iskustva kao babice.

Zbog hroničnog nedostatka medicinskog osoblja, nisu pošteđeni ni oni koji rade na rizičnijim radnim mestima.

"Radiološki tehničari su u grupi sa skraćenim radnim vremenom, a moraju da rade duže zato što ih nema dovoljno", navodi Ilić.

Kao primer, ona izdvaja i medicinske sestre koje rade sa najtežim pacijentima.

Ilić ima blisku prijateljicu onkološkog pacijenta, koja joj je ispričala "njeno iskustvo u prostoriji gde takvih kao ona ima oko 30 i svi primaju razne onkološke terapije".

"U toj prostoriji radi jedna medicinska sestra. Dakle, ona sama priprema lek, plasira lek, prati reakcije tih pacijenata", opisuje Ilić i dodaje da je plata medicinske sestre u intenzivnoj nezi, uz smenski rad, do 110.000 dinara.

Ona ne poriče da i među medicinskim sestrama i tehničarima ima onih koji to nisu zaslužili da budu i koji, kako smatra, nemaju ni intelektualni, ni moralni kapacitet da se bave tim poslom.

"Da li su se diplome kupovale ili ih je neko poklanjao, sasvim je svejedno", konstatuje Ilić, "jer je krajnji epilog da veliki procenat tih osoba nema potrebne kompetencije i veštine da bi taj posao radile".

"Zamislite da dođete u porođajnu salu i da sasvim sigurno znate da ta osoba koja stoji pored stola nije edukovana, nego je priučena, pa pobeći ćete glavom bez obzira. ali nemate gde da pobegnete", iskrena je Ilić.

Ona razbija još jednu stigmu kojoj su medicinske sestre izložene, a to je da traže i primaju poklone kako bi nekome pružile adekvatnu negu i medicinsku pomoć.

"Odgovorno tvrdim da ne postoji moja koleginica i kolega koji će prići pacijentu i reći mu: 'Ako hoćete da vam dam ovu terapiju, treba da mi obezbedite, kupite, date, poklonite...' Ja više verujem da je to naša percepcija da sve možete da korumpirate, pa zašto ne biste i tu sestru sa 200 grama kafe. Da li se sestrama i tehničarima poklanjaju kafa, čokolade, marame, narukvice, nemam pojma, ali sam sigurna da to niko ne traži", tvrdi Ilić. (kraj) zvs/bom

Share: