Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Promo
Očuvanje biodiverziteta
14:39 22. 05. 2025. FoNet | Desk
BEOGRAD - Glavna tema posete ambasadorke Švedske NJ.E. Šarlote Samelin Mladim istraživačima Srbije (MIS) u Obedskoj bari na Međunarodni dan biodiverziteta bio je problem i uzroci smanjenja biološke raznovrsnosti.
Iako sve više ljudi shvata da je biološka raznovrsnost veoma važna za budućnost, i dalje su ljudske aktivnosti uzrok nestajanja mnogih vrsta. Uprkos svom tehnološkom napretku i dalje u potpunosti zavisimo od zdravih ekosistema za našu vodu, hranu, lekove, odeću, gorivo i energiju.
„Kada biodiverzitet ima problem, čovečanstvo ima problem“ poručuju iz UN-a, a Mladi istraživači Srbije, koji već skoro 50 godina rade na zaštiti prirode i očuvanju biodiverziteta kroz edukaciju, jačanje saradnje svih aktera i volontiranje, predstavili su ambasadorki Samelin kako se raznovrsnost ekosistema, vrsta i gena čuva na Obedskoj bari. Dodatno, predstavljeno je kako se rešenjima zasnovanim na prirodi čuvaju i ekosistemi i ljudska naselja od negativnih uticaja klimatskih promena.„
Na ovaj Međunarodni dan biodiverziteta, čast mi je da posetim Obedsku Baru - jedan od najvrednijih močvarnih ekosistema u Srbiji i vitalno utočište za brojne vrsta ptica. Ovo područje simbolizuje važnost očuvanja biodiverziteta za zdravlje naše planete i budućih generacija. Švedska je ponosna što podržava napore Srbije kroz partnerstva sa civilnim društvom, uključujući i Mlade istraživače Srbije, čiji je rad na obnovi i zaštiti ovog jedinstvenog staništa zaista inspirativan. Zajedno gradimo održiviju i prirodno pozitivniju budućnost“, izjavila je Ambasadorka Samelin.
Obedska bara, jedno od najstarijih zaštićenih područja na svetu, čija prva administrativna zaštita datira iz 1874. godine, je autentičan splet mrtvaja, bara, okana, močvarne vegetacije, vlažnih livada i šuma, sa izuzetno bogatim ekosistemskim i specijskim biodiverzitetom.
„Nakon više od četvrt veka od organizacije prvog međunarodnog radnog volonterskog kampa na Obedskoj bari, sa sigurnošću možemo da tvrdimo da ovaj naš jedinstveni pristup zaštiti prirodi daje veliki doprinos njenoj obnovi, uspostavljanju ravnoteže između ljudskih i prirodnih zajednica, mobilisanju stanovništva na očuvanju zaštićenih područja i saradnji građana, organizacija civilnog društva upravljača zaštićenih područja. Veoma smo zahvalni Švedskoj što je prepoznala potencijal ovog pristupa i što, zajedno sa EU, podržava inovativne metode u zaštiti i obnovi ekosistema Srbije“, rekla je Tanja Petrović, izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije.
Kroz projekat „Povratak ibisa“, Mladi istraživači Srbije, JP Vojvodinašume, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i opština Pećinci su očistili više od sto hektara vlažnih livada, što je doprinelo povećanju broj ptica koje se gnezde na Obedskoj bari, a 2016. je nakon više od 50 godina viđen i ibis. Nove vlažne livade su postale povoljna mesta za mrest riba, reprodukciju vodozemaca i gmizavaca, kao i za opstanak brojnih vrsta zeljastih biljaka. Povećano je interesovanje stanovnika Kupinova i Obreža za očuvanje Obedske bare a zahvaljujući volonterima iz inostranstva Obedska bara (njena lepota, značaj, tradicija) postala je prepoznatljiva širom sveta.
Švedska, zajedno sa Evropskom unijom podržava obnovu Obedske bare i u okviru inicijative Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. (kraj) dep/mk