Korak do Zakona o eutanaziji

08:10 15. 07. 2026. FoNet | Eldin Hadžović

PARIZ - Donji dom francuskog parlamenta trebalo bi danas da konačno usvoji zakon kojim se odraslim osobama sa neizlečivim bolestima omogućava medicinski potpomognuto okončanje života, čime bi bio završen višegodišnji zakonodavni proces pokrenut na inicijativu predsednika Emanuela Makrona.

Poslanici Nacionalne skupštine već su u tri navrata podržali predlog zakona, pa se očekuje da ga danas potvrde uprkos protivljenju Senata, koji je odbacio predloženi tekst. Prema francuskom zakonodavnom postupku, u slučaju neslaganja dva doma konačnu odluku donosi Nacionalna skupština.

Zakon predviđa da punoletni francuski državljani ili osobe sa legalnim boravkom u Francuskoj, koje boluju od teške i neizlečive bolesti opasne po život i nalaze se u uznapredovaloj ili terminalnoj fazi, mogu da zatraže lek za okončanje života ukoliko trpe nepodnošljive bolove koji se ne mogu ublažiti, prenosi Asošijeted pres (AP). (kraj) elh/dj

Share: